SpaceX zamierza uruchomić usługę mobilną Starlink skierowaną bezpośrednio do konsumentów w Stanach Zjednoczonych. Informacja pochodzi od osób zaznajomionych ze sprawą i została opublikowana przez Financial Times 26 czerwca po tym, jak SpaceX poinformował inwestorów o planach ekspansji w segmencie usług mobilnych.

Dotychczas Starlink skupiał się przede wszystkim na dostarczaniu internetu szerokopasmowego za pośrednictwem satelitów dla konsumentów w terenach gdzie brakuje infrastruktury tradycyjnych operatorów. Każda duża satelitarna firma w końcu zwraca uwagę na znacznie większy rynek naziemny, a SpaceX wyraźnie czuje się gotowa zrobić ten skok. Usługa mobilna otwiera zupełnie nowy wymiar biznesu - połączenia telefoniczne i dane na telefonach komórkowych za pośrednictwem konstelacji satelitów zamiast tradycyjnych wież komórkowych.

Uczynić Starlink bezpośrednim graczem na rynku telekomunikacji konsumenckiej byłoby poważnym posunięciem dla SpaceX. Oznaczałoby to bezpośrednią konkurencję wobec głównych operatorów komórkowych takich jak Verizon czy AT&T. Zdolność do oferowania usług telefonicznych niezależnie od infrastruktury naziemnej mogłaby być przełomowa dla terenów wiejskich i słabo pokrytych siecią, a nawet konkurencyjna w miastach dzięki globalnym możliwościom sieci satelitarnej.